Autyzm - wprowadzenie - www.niegrzecznedzieci.yum.pl Autyzm - wprowadzenie - ilustracja

Jakie są przyczyny autyzmu i czy można go wyleczyć?

Jakie są przyczyny autyzmu?

Nie zidentyfikowano żadnej pojedynczej przyczyny tego schorzenia. Badania wskazują, że zaangażowanych może być kilka czynników, takich jak zakażenia wirusowe podczas ciąży, zaburzenia metaboliczne, komplikacje przy narodzinach i czynniki genetyczne. Eksperci wiedzą, że autyzm jest zaburzeniem mózgu, ale nie wiedzą dokładnie, jak i dlaczego mózg nie działa prawidłowo u jednostki na niego cierpiącej. Nie ma żadnych testów medycznych, które pokazują przyczyny schorzenia.

Przyczyną autyzmu nie jest złe wychowanie przez rodziców. Zanim został on zidentyfikowany jako zaburzenie neurologiczne w latach 60 XX wieku, wielu specjalistów obwiniało rodziców za trudności występujące u ich dzieci.

Czy autyzm można wyleczyć?

Nie. Niektóre osoby poczyniły znaczące postępy w zdolnościach językowych i rozwoju społecznym oraz mogą funkcjonować w społeczeństwie stosunkowo dobrze, ale nadal mają autyzm. Zachowania mogą zanikać lub zmieniać się wraz z dorastaniem dziecka, a leki mogą łagodzić specyficzne objawy, ale dysfunkcja mózgu nigdy nie ustępuje.

Ponieważ eksperci tak mało wiedzą o przyczynach zaburzenia, nawet mniej wiadomo o możliwych metodach jego leczenia. Jednak trwają badania w wielu obszarach, obejmujących między innymi geny, system autoimmunologiczny, możliwe leki farmakologiczne i funkcjonowanie mózgu. Naukowe rozumienie chorób spektrum autystycznego wzrasta szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Aktualne informacje na temat prowadzonych badań są zwykle dostępne w języku angielskim na stronie Autism Society of America.

Autyzm można leczyć. Dzięki starannemu nauczaniu i wsparciu, większość ludzi z tym zaburzeniem może nauczyć się funkcjonować w domu i w społeczności. Wiele z tych osób prowadzi szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.